Everything you need to know about FIFA World Cup 2018

russia-2018.png

It’s that time of the year again! Football (Soccer) fans all over the world are patiently waiting for the biggest sport’s event.

Every 4 years, the FIFA world cup is hosted in a country. As for 2018, it’s going to be played on the Russian grounds.

Sadly, Italy and Holland didn’t make it to the upcoming cup, but fans are hoping to see an outstanding and entertaining performance from the remaining juggernauts.

Here, you will find the ultimate FIFA world cup 2018 need-to-know:

Date: Jun 14, 2018 – Jul 15, 2018

Location: Russia

Groups: The 32 finalists are grouped as per yesterday’s draw:

DrawGfx.jpg

A: Russia, Saudi Arabia, Egypt and Uruguay.

B: Portugal, Spain, Morocco and Iran.

C: France, Australia, Peru and Denmark.

D: Argentina, Iceland, Croatia and Nigeria.

E: Brazil, Switzerland, Costa Rica and Serbia.

F: Germany, Mexico, Sweden and Korea Republic.

G: Belgium, Panama, Tunisia and England.

H: Poland, Senegal, Colombia and Japan.

Fixtures: (GMT time zone):

Group stage:
14 June: Russia v Saudi Arabia (Luzhniki Stadium, Moscow, 7.45pm, Group A)


15 June: Egypt v Uruguay (Central Stadium, Yekaterinburg, 1pm, Group A)

15 June: Morocco v Iran (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 4pm, Group B)

15 June: Portugal v Spain (Fisht Olympic Stadium, Sochi, 7pm, Group B)


16 June: France v Australia (Kazan Arena, Kazan, 11am, Group C)

16 June: Argentina v Iceland (Otkrytie Arena, Moscow, 2pm, Group D)

16 June: Peru v Denmark (Mordovia Arena, Saransk, 5pm, Group C)

16 June: Croatia v Nigeria (Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, 8pm, Group D)


17 June: Costa Rica v Serbia (Samara Arena, Samara, 1pm, Group E)

17 June: Germany v Mexico (Luzhniki Stadium, Moscow, 4pm, Group F)

17 June: Brazil v Switzerland (Rostov Arena, Rostov-on-Don, 7pm, Group E)


18 June: Sweden v South Korea (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, 1pm, Group F)

18 June: Belgium v Panama (Fisht Olympic Stadium, Sochi, 4pm, Group G)
18 June: Tunisia v England (Volgograd Arena, Volgograd, 7pm, Group G)


19 June: Poland v Senegal (Otkrytie Arena, Moscow, 1pm, Group H)

19 June: Colombia v Japan (Mordovia Arena, Saransk, 4pm, Group H)

19 June: Russia v Egypt (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 7pm, Group A)


20 June: Portugal v Morocco (Luzhniki Stadium, Moscow, 1pm, Group B)

20 June: Uruguay v Saudi Arabia (Rostov Arena, Rostov-on-Don, 4pm, Group A)

20 June: Iran v Spain (Kazan Arena, Kazan, 7pm, Group B)


21 June: France v Peru (Central Stadium, Yekaterinburg, 1pm, Group C)

21 June: Denmark v Australia (Samara Arena, Samara, 4pm, Group C)

21 June: Argentina v Croatia (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, 7pm, Group D)


22 June: Brazil v Costa Rica (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 1pm, Group E)

22 June: Nigeria v Iceland (Volgograd Arena, Volgograd, 4pm, Group D)

22 June: Serbia v Switzerland (Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, 7pm, Group E)


23 June: Belgium v Tunisia (Otkrytie Arena, Moscow, 1pm, Group G)

23 June: Germany v Sweden (Fisht Olympic Stadium, Sochi, 4pm, Group F)

23 June: South Korea v Mexico (Rostov Arena, Rostov-on-Don, 7pm, Group F)


24 June: England v Panama (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, 1pm, Group G)

24 June: Japan v Senegal (Central Stadium, Yekaterinburg, 4pm, Group H)

24 June: Poland v Colombia (Kazan Arena, Kazan, 7pm, Group H)


25 June: Saudi Arabia v Egypt (Volgograd Arena, Volgograd, 3pm, Group A)

25 June: Uruguay v Russia (Samara Arena, Samara, 3pm, Group A)

25 June: Iran v Portugal (Mordovia Arena, Saransk, 7pm, Group B)

25 June: Spain v Morocco (Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, 7pm, Group B)


26 June: Australia v Peru (Fisht Olympic Stadium, Sochi, 3pm, Group C)

26 June: Denmark v France (Luzhniki Stadium, Moscow, 3pm, Group C)

26 June: Iceland v Croatia (Rostov Arena, Rostov-on-Don, 7pm, Group D)

26 June: Nigeria v Argentina (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 7pm, Group D)


27 June: South Korea v Germany (Kazan Arena, Kazan, 3pm, Group F)

27 June: Mexico v Sweden (Central Stadium, Yekaterinburg, 3pm, Group F)

27 June: Serbia v Brazil (Otkrytie Arena, Moscow, 7pm, Group E)

27 June: Switzerland v Costa Rica (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, 7pm, Group E)


28 June: Japan v Poland (Volgograd Arena, Volgograd, 3pm, Group H)

28 June: Senegal v Colombia (Samara Arena, Samara, 3pm, Group H)

28 June: England v Belgium (Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, 7pm, Group G)

28 June: Panama v Tunisia (Mordovia Arena, Saransk, 7pm. Group G)


Round of 16:
30 June: Winner Group C v Runner-up Group D (Kazan Arena, Kazan, 3pm, R16 1)

30 June: A1 v B2 (Fisht Olympic Stadium, Sochi, 7pm, R16 2)


1 July: B1 v A2 (Luzhniki Stadium, Moscow, 3pm, R16 3)

1 July: D1 v C2 (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, 7pm, R16 4)


2 July: E1 v F2 (Samara Arena, Samara, 3pm, R16 5)

2 July: G1 v H2 (Rostov Arena, Rostov-on-Don, 7pm, R16 6)


3 July: F1 v E2 (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 3pm, R16 7)

3 July: H1 v G2 (Otkrytie Arena, Moscow, 7pm, R16 8)


Quarter-finals:
6 July: Winner R16 1 v Winner R16 2 (Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, 3pm)

6 July: Winner R16 5 v Winner R16 6 (Kazan Arena, Kazan, 7pm)


7 July: Winner R16 7 v Winner R16 8 (Samara Arena, Samara, 1pm)

7 July: Winner R16 3 v Winner R16 4 (Fisht Olympic Stadium, Sochi, 7pm)


Semi-finals:
10 July: Winner QF1 v Winner QF 2 (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 7pm)

11 July: Winner QF3 v Winner QF 4 (Luzhniki Stadium, Moscow, 7pm)


Third-placed play-off:
14 July: Loser SF1 v Loser SF 2 (Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 3pm)


Final:
15 July: Winner SF1 v Winner SF 2 (Luzhniki Stadium, Moscow, 4pm)


Broadcasters: As per Wikipedia’s initial list:

Albania RTSH 
Argentina DirecTV, TyC Sports
Armenia ARMTV 
Australia SBS, Optus Sport
Austria ORF
Azerbaijan İTV
Bahamas ZNS, DirecTV
Belarus BTRC
Belgium VRT, RTBF
Bolivia Unitel, Red Uno, DirecTV
Bosnia and Herzegovina BHRT
Brazil Globo, SporTV, FOX Sports
Bulgaria BNT
Canada CTV, RDS, TSN
Chile Canal 13, TVN, Mega, DirecTV
China CCTV
Colombia Caracol TV, RCN TV, DirecTV
Costa Rica Teletica, Sky, Movistar
Croatia HRT 
Cyprus CyBC
Czech Republic ČT 
Denmark DR, TV 2
Dominica Sky, DirecTV
Ecuador RTS, DirecTV
El Salvador TCS, Sky
Estonia ERR
Faroe Islands DR
France TF1, beIN Sports
Germany ARD, ZDF
Georgia GPB
Greenland DR, TV 2
Guatemala TV Azteca, Tigo Sports, Sky, Movistar
Honduras TVC, Sky, Movistar
Hong Kong Now TV, ViuTV, ViuTVsix
Hungary MTVA
Iceland RÚV
Ireland RTÉ
Israel KAN
Jamaica TVJ, DirecTV
Kosovo RTK
Latvia LTV
Liechtenstein SRG SSR
Lithuania LRT
Macau CCTV
Malta PBS
Mexico Televisa, TV Azteca
Moldova TRM
Montenegro RTCG
Netherlands NOS
New Zealand Sky Sport
Nicaragua Ratensa, Sky
Norway NRK, TV 2
Panama Corporación Medcom, Televisora Nacional, Sky
Paraguay TyC, DirecTV
Peru Latina, DirecTV
Poland TVP 
Portugal RTP
Romania TVR
Russia Match TV
Serbia RTS
Slovenia RTVSLO
South Africa SABC, SuperSport
Spain Mediaset España
Suriname SCCN, DirecTV
Sweden SVT, TV4 
Switzerland SRG SSR
Trinidad & Tobago CNC3, DirecTV
Turkey TRT
Ukraine UA:PBC
United Kingdom: BBC, ITV
United States and territories FOX, Telemundo
Uruguay Monte Carlo, Canal 10, Teledoce, TyC, DirecTV
Venezuela Venevisión, DirecTV
Region Broadcaster:
Caribbean: DirecTV
Indian Sub-continent: Sony Pictures Networks
Korean Peninsula: SBS
Middle East and North Africa: beIN Sports
Southeast Asia: Fox Sports Asia
Sub-Saharan Africa: Kwesé Sports, SuperSport, StarTimes, Canal+

The more we get closer to the main event, we will update you accordingly!

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: